114525. Bo Hultén skulptur, signerad och daterad 1978-1996,

"Odjur". Säl i rock och byxor i glasmonter längd 200, bredd 110, höjd 114 cm.
1978 beställde Statens Konstråd fyra skulpturer för utsmyckning av det nybyggda Länsstyrelsehuset i Malmö. Det blev vilda protester och skulpturerna ratades därför. Mest känd från denna beställning är "Black Panther". Den eleganta pantern i kritstrecksrandig kostym kom dock så småningom på plats i Länsstyrelsens entré 1994 och återfinns idag i Moderna Museets samlingar. Från samma beställning finns också "En Svensk tiger" idag i Malmö Museers samlingar.
Denna besuttne Bankir i form av en grimaserande säl i naturlig storlek, klädd i pälsfodrad grosshandlarrock som dråsat omkull efter en bättre kväll på krogen, köptes så småningom av en privatsamlare i Malmö. Skulpturen saknar idag sin höga hatt o käpp, enligt Bo Hultén

Varunr 114525

4 Maj 2019 16:24

Utrop 30000-40000 SEK
5% Droit de suite/Följerätt tillkommer för objektet om det överstiger 2140 SEK

11 000 SEK2019-04-28 22:44
10 000 SEK2019-05-04 15:51
8 500 SEK2019-05-01 12:33
200 SEK Startpris

Webauktion

Slagavgift 25 SEK Ink.moms

Bud hos Auktionsverket i Karlstad är bindande, och lagt bud innebär godkännande av Auktionsverkets gällande villkor. Avhämtning inom föreskriven tid är jag medveten